רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
01 2021

Manhwa: קומיקסי רשת קוריאניים

הדבר שלוקח הכי הרבה מזמני הפנוי לאחרונה, ואני הכי מתלהבת ממנו (בסכום ההתלהבות הכולל) אלה קומיקסים קוריאניים, כמו סולו לבלינג האהוב עלי במיוחד עליו כתבתי בעבר.
אני אסקור מה הם קומיקסים קוריאניים, ג’אנרים ונושאים פופולריים שזמינים לקריאה, הפריחה של קומיקסים קוריאניים במיינסטרים, ואחרי זה אפרט על מה שאני קוראת עכשיו ותוכניות הקריאה העתידיות שלי.

קומיקסים קוריאניים, או manhwa הם כל קומיקס שמוצאו מקוריאה, וזו המילה המקבילה ל-manga היפנית (המוכרת יותר). בימינו המודרניים, לרוב manhwa יתייחס לקומיקסים אינטרנטיים, עם שם פופולרי נוסף, שגם מתייחס למדיה הוא webtoon. ההבדלים הגדולים בין זה למנגה יפנית:

 1. לא מציירים אותם ידנית, אלה איורים דיגיטליים (לרוב)
 2. סדר הקריאה הוא מלמעלה למטה, ברצועה אחת, בלי דפדוף ימינה שמאלה/כיווניות עמודים
 3. צבעוניים לכל האורך! לא רק בכריכה ובעמודי התוכן המיוחדים
 4. המדיום העיקרי הוא אלקטרוני, בלי חוברות נייר (לרוב)

קומיקס צבעוני הוא לא רק עיניין של אומנות יפה יותר אלא גם נוחות קריאה ויכולת לזהות דמויות בקומיקס בקלות. אני קוראת קומיקסים ותיקה, וקורה לי לא פעם שאני פשוט מנחשת מי הדמות שמדברת בפאנל מסויים כי הם דומים מידי בשחור/לבן. אפקטים מסויימים של פלאשבקים וזכרונות נראים ממש טוב בקומיקסים דיגיטליים, כי לרוב עושים על זה אפקט צבע-שטוף או חצי-שקוף כזה, זה משהו שפשוט לעשות דיגיטלית ונראה לא משהו באיורים ידניים. גרדיאנטים ברקע ובצביעת הפרצופים וההצללה של הפרצופים משדרגים את המראה מאוד, גם כשההבדלים בצבעים הם מאוד קלים.

הנושאים בקומיקסים קוריאניים הם מאוד מגוונים, יש את כל הג’אנרים הרגילים עם קומדיות, דרמות ורומנטיקות, כוחות-על וכו’. בג’אנר של קרבות וכוחות-על/פנטזיה, יש הרבה isekai, הרבה דברים מבוססי מערכות משחק ו-leveling up. יש גם הרבה חזרה מהמתים או גלגול נשמות לדמות או לעולם אחר.
צחקתי פעם שיש לי רשימה ארוכה של המלצות קומיקסים שכולם מתחילים ב-A guy gets reincarnated, זה נשמע מצחיק כי זה מאוד ספציפי, אבל זה נושא כ”כ פופולרי שאני יכולה לקרוא רק את זה ותהיה לי רשימת קריאה לנצח.

שנת הפריחה של קומיקסים קוריאניים

בדרום קוריאה עצמה יש הרבה סדרות שמקורן בקומיקסים, ועכשיו נטפליקס הופך הרבה מהן לזמינות לקהל עולמי. כמה סדרות פופולריות שהגיעו לנטפליקס הן:

 • Kingdom – סדרת הזומבים המצויינת, שמבוססת על קומיקס בשם The Kingdom of the Gods, ואני לא חושבת שזה זמין באנגלית בינתיים, אבל VIZ Media מתכננים להוציא את זה באנגלית בעתיד הקרוב
 • Sweet Home – קומיקס באותו השם, שזמין לקריאה באנגלית ב-LINE Webtoons. מסופר על תלמיד תיכון שמשקיע את רוב זמנו ומרצו במשחקי מחשב (כאילו שצריך להסביר את זה בימינו), ונשאר אחד הבודדים שיכולים להלחם בזומבים ובמפלצות שמתחילות להשתלט על העולם.
 • The Uncanny Counter – מבוסס על הקומיקס Amazing Rumor שלא קיים עדין באנגלית. מספר על חבורה של אנשים שצריכים להלחם ברוחות רעות לפני שהן מגיעות לאנשים תמימים. הכוח של הרוחות מסומן בדרגות (levels)
 • Rugal – אקשן קצת עתידני. שוטר מצטרף ליחידה סודית של לוחמה בפשע בעלת טכנולוגיה לשיפורים ביוניים לחברי היחידה. הקומיקס באותו השם זמין לקריאה ועדין ממשיך

סדרות קוריאניות מבוססות קומיקסים בג’אנרים שאני לא אקרא ונראות לי משעעמות מידי, אבל קיימת בנטפליקס עכשיו, ונראה שהן די פופולריות

 • Itaewon Class – משהו משהו, אנשים, תוכניות לעתיד, עסקים וכו’. זה נראה לי משעמם, אבל היתי רואה את זה רק בשביל לראות את Itaewon שזה אזור מאוד חמוד בסאול, ואנשים קוריאנים מוזרים מסתובבים שם
 • Mystic Pop-up Bar – קצת דברים על טבעיים, קומדיה-דרמה רומנטית כלשהי

אני לא מכירה סדרות שהן לא אקשן/הרפתקאות/כוחות-על, אבל לא יפתיע אותי שיש עוד עיבודים כאלה, ואפילו שזה קוריאני, הסבירות שאראה או אקרא כאלה דברים היא נמוכה מאוד, כי יש לי כ”כ הרבה דברים טובים ומעניינים לראות.

ב-2020 יצאו 3 סדרות אנימה שמבוססות על קומיקסים קוריאניים. זה די חידוש ודי מגניב שסדרות אנימציה יפנית מבוססות על קומיקסים קוריאניים. שלושת הסדרות מבוססות על קומיקסים מאוד פופולריים, חלקם נגמרו ובחלקם הסיפור עדין ממשיך.

 • God of High School – יש לי מושג מסויים על מה הסדרה, יש לי ניחושים אבל הם לא חשובים במיוחד. ראיתי כמה פרקים מהעונה הראשונה וקראתי עד פרק 160 או משהו של הקומיקס. יש שם הרבה קרבות, וכוחות אלוהיים, ועוד קרבות. זה נראה כ”כ טוב שהעלילה כבר לא חשובה לי.
  כתבתי על הפרק הראשון בעבר
 • Tower of God – סדרת אקשן על קומיקס שרץ כבר 10 שנים, אז אני קצת פוחדת להתחיל את הקומיקס כי הוא כ”כ ארוך, ועוד לא נגמר באמת.
 • Noblesse – סדרת ערפדים והרפתקאות עם אנשים ואירגונים מסתוריים. הקומיקס כבר נגמר, אז אפשר להתחיל לקרוא ולגמור את זה בכיף ובלי להשאר במתח משבוע לשבוע.
  לא צפיתי בסדרה ולא קראתי את הקומיקס, אבל אנשים קצת מתלוננים שהסדרה פסחה על הרבה מהרקע של הדמויות, ואחרים אומרים שזה לטובה, כי יותר קל להכנס לסיפור כך. אדווח אם אקרא ואצפה.

אני כמובן מחכה ל-Solo Leveling, הדבר הכי טוב והכי יפה שקראתי. ברדיט יש הרבה תיאוריות למה זה לא יהפוך לאנימה. אני מסכימה עם חלקן.

רשימת הקריאה הנוכחית שלי

 • Solo Leveling
  הקומיקס האהוב עלי ביותר. מספר על גיבור בעולם כמעט כמו שלנו, שצריך להכנס למבוכים, להלחם במפלצות ולעלות ברמות. העונה הראשונה של הקומיקס נגמרה (בפרק 111) ועכשיו הסיפור באמצע העונה השניה, עם פרק חדש כל יום רביעי. כתבתי עליו בעבר כאן.
  אני וחבר לקריאה מעלים תיאוריות על גבי תיאוריות על מה יקרה בהמשך, ואני חסרת סבלנות מספיק עד כדי שאני שוקלת ללכת לקרוא את ה-light novel.
 • unOrdinary
  ביה”ס לתלמידים עם כוחות-על הוא בעצם מקום די מרושע עם הרבה ביריונות. מה יעשו התלמידים הכי חזקים והתלמידים הכי חלשים בביה”ס? זה התחיל חמוד מאוד, ובאזור פרק 50 נהיה די רציני. אני לא יודעת האם יש חלוקה לעונות, יש פרק חדש בכל יום חמישי, והגרפיקה מאוד יפה
  רשמית רשמית, זה לא ממש קומיקב קוריאני, כי לדעתי הוא לא נכתב בקוריאנית ומתורגם. אבל הוא התחיל ומפורסם באתרי קומיקסים קוריאניים
 • FFF-class Trash Hero
  זה הדבר הכי מבדר שקראתי. זו פארודיה על קומיקסים מהסוג שאני אוהבת, בצורה שאני אוהבת. הגיבור הגיע לעולם פנטזיה והוא צריך להלחם במלך השדים. בשביל זה הוא צריך לצאת להרפתקאות ולעלות רמות, אבל הוא לא בידיוק הגיבור הגיבורי מהאגדות, יותר כמו נבל עצלן, ומסתבר שהוא לא יכול להשלים את המשימה עם ציון נכשל ב”אישיות”. אני בדרך כלל מוותרת על קריאה קומדיות, אבל זה מבדר מידי מכדי להפסיק.
  הגרפיקה לא הכי מטורפת, אבל מאוד מתאימה לסיפור.
 • The God of High School
  הקומיקס עדין ממשיך, עם כמעט 500 פרקים. יוצא פרק חדש בכל יום חמישי. אני בהפסקה באזור פרק 150. למי שאוהב קרבות ברצף, עם כוחות על, בלי כוחות על, עם חרבות או עם עזרי לחימה אחרים – לא מכירה משהו טוב יותר. יש שם גם עלילה, אני יודעת שזה קיים.
 • Omniscient Reader
  התחלתי לקרוא את זה כי זה מאותו המאייר כמו Solo Leveling האהוב, ובפרקים הראשונים הגיבור ממש עיצבן אותי. זה קומיקס פנטזיה-isekai חדש עם מעט פרקים ופרק חדש בכל יום שלישי, אז אני אחכה שתיגמר העונה ואתן לו הזדמנות נוספת
 • Eleceed
  יש כ-90 פרקים עכשיו, והקומיקס עדין ממשיך. אני קראתי בערך 40. נראה חמוד ומשמח, עם הרבה חתולים ותלמידים עם כוחות על, אבל אם כבר תלמידי בית ספר, אז unOrdinary ו-God of High School הרבה יותר טובים (ז”א יש הרבה יותר קרבות). אני בהפסקה עכשיו לטובת רשימת הקריאה הארוכה שלי

רשימת הקריאה העתידית שלי

לפי הסדר בו אני מתכוונת לקרוא אותם

 • A Returner’s Magic Should be Special
 • Overgeared
 • Second Life Ranker – מישהו נכנס לעולם משחק בשביל לנצח את כולם ולנקום את מותו של אח שלו באותו המשחק.
  תוספת מאוחרת: התחלתי לקרוא את זה ואני לא אוהבת את זה מאותן הסיבות שאני שונאת את SAO, כי הגיבור גם יודע הכל וגם לא צריך להתאמץ כל ה-leveling up מגיעים איכשהו מעצמם, לא מעניין
 • The Gamer
 • Kill the hero
 • 4 Cut Hero
 • After School War Activities
 • Ultimate Outcast

יש המון המלצות ברדיט, עם ניואנסים של “מת וחזר לחיים” או “חזר אחורה בזמן להתחלה של…” וכו’, זה קצת מצחיק אותי שזה כ”כ ספציפי, אבל הביקורות תמיד ממש טובות, וכל מה שקראתי בג’אנר הזה הוא טוב, אז אין לי סיבה לחפש שום דבר אחר.

קומיקסים פופולריים נוספים

קומיקסים פופולריים שלא ברשימת הקריאה שלי, כי אלה נושאים משעממים, או גרפיקה שאני לא אוהבת, או כל סיבה אחרת

 • Weak Hero – זה אחד הקומיקסים הפופולריים שתמיד נמצא בהמלצות של כולם. קראתי כ-10 פרקים, ואני לא אוהבת את הגרפיקה, וגם לא את הגיבור, מראים אותו כולו קטן וחלש ובקרבות הוא כולו גיבור גדול. עדיף גיבורים חזקים וזהו.
 • Beginning after the End – זה קומיקס שחוזר על עצמו הרבה בהמלצות, אבל זה נראה לי כמו חצי harem אז אני לא הולכת לקרוא את זה. מבוסס על light novel שתורגם לאנגלית גם.

לסיום

מבוכים, עולמות אחרים, מפלצות ובוסים – שום דבר לא מפחיד אותי עכשיו כמו בתי ספר קוריאניים.


תגובתך
« »