רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
15  12 2007

סרטים זולים, סרטים שחורים

בעקבות ההתלבטות האחרונה שלי בעיניין סרטים גרועים שאני רוצה לראות הלכתי לחקור קצת את הנושא. אם בא לכם לקרוא בויקי על סרטים גרועים לכו לכאן, אם לא – אני אסכם בקצרה.

סרטים זולים, השם המקורי הוא Exploitation films, ואני לא בטוחה איך לתרגם את זה במשמעות הנכונה, כי “סרטי ניצול” נשמע ממש רע. בכל אופן, אלה סרטים בהם לא משקיעים בהפקה ובהכנה, הסרט יוצא הרבה יותר זול, ומקווים למשוך צופים ע”י העלילות הסוחפות והלא הגיוניות בעליל (למרות שהיוצרים יטענו אולי אחרת).

צורת עבודה כזאת איפשרה לגמור סרטים די מהר – כך שאפשר היה לנצל הייפ תקשורתי בנושא מסויים ולהוציא על זה סרט, מה שאולפנים גדולים לא יכולים לעשות, כי לוקח להם שנים לצלם משהו.

בקיצור, סרטים דלים באיכות וחסרי כל ערך אומנותי שהמטרה שלהם היא לעשות כסף מהיר, ומפרסמים אותם ע”י קטעים סנסציוניים ורועשים מהסרט עצמו. וכמובן רבו המיקרים של סרט זול על נושא מסויים שיוצא באופן מקרי ממש לפני סרט שמן ומלא כסף באותו הנושא, וככה בעצם מוריד לו את אחוזי הצפיה, כי מי רוצה לראות את אותה השטות פעמיים. (חוץ מפרחולות חמודות שרצות לראות טיטניק 14 פעמים *אייקון של לב שבור*).

הנושאים לא היו מגוונים במיוחד, “נושאים זולים” בעיקרון, ובכ”ז מחלקים את זה לכמה קטגוריות:

  • סרטים לא צנועים – על זה לא מדברים פה
  • אימה, שוק, נוזלי גוף וניתוחים בלי הרדמה – לא מעניין במיוחד.
  • סרטי אופנוענים – אפשר לומר שזה דומה לקטגוריה הקודמת, פלוס מעילי עור.
  • מערבוני ספגטי – הם משום מה התפרסמו מאוד.
  • זומבים – ראיתי הרבה. הרוב טוב!
  • קניבלים – הדבר הבא שאני אראה מיד אחרי:
  • סרטים שחורים!! על זה מיד.

המקורות הכי טובים לסרטים זולים (חוץ מאימיול) הם מביקורות שעושים אתרים מסויימים, למשל something awful ו-head injury theater, שם אפשר לקרוא ביקורות טובות על סרטים גרועים. לפעמים הביקורת לא באמת קשורה לסרט, אבל לרוב זה שווה קריאה.

 

סרטים זולים ושחורים

יש לזה אפילו שם – Blaxploitation, וזה כמו סרטים זולים רגילים – ז”א באותן קטגוריות שלציבור הרחב לא באמת איכפת מהן – אימה וכאלה, עם שינוי קטן – כל השחקנים שחורים!

וחוץ מ-Blacula יש כ”כ המון סרטים: “בלקנשטיין” – כמו פרנקנשטיין, “קיסר שחור” – איך איזה פושע עלוב מגיע להיות הבוס של הארלם, “בלקולה”, “בוס ניגר” – מערבון. “ד”ר בלק ומסטר הייד” – בשלב הזה כבר לא יכלתי יותר, הדמעות שהיו לי בעיניים מרוב צחוק הפריעו לי להמשיך לקרוא את זה.

למרות שחלק יטענו שהמגוון לא כזה גדול כי כל הסרטים הם זבל, בכ”ז יש המון סרטים שצריך לבחור מתוכם משהו שיהיה שווה צפיה. בתקווה.


תגובתך
« »