רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
06 2008

אינדיאנה ג’ונס והפרק הנוכחי

סוף סוף יש פה קצת אקטואליה.
ראיתי את הסרט הרביעי בסדרת אינדיאנה ג’ונס: אינדיאנה ג’ונס וממלכת גולגולת הבדולח.
סקירת הפרקים הקודמים, למי שעכשיו יצא מחיל הזרים, והיה מוצב שם במקומות נידחים מול קקטוסים ו\או פרות:
אינדיאנה ג’ונס הוא פרופסור לארכיאולוגיה חובב הרפתקאות, שיוצא למסעות ברחבי העולם להשיג חפצים היסטוריים בעלי ערך רב (כמו למשל ארון הקודש), ובדרך מפריעים לו נחשים, ערבים ונאצים.
אפשר ממש לראות את הדימיון לעם היהודי.

garison ford

כדי שאף אחד לא יתלונן: אני חושבת שהסרט היה 70% טוב, וקיים חשש שאגלה פרטי עלילה שהיו גורמים לאנשים לא לראות את הסרט – אז תראו אותו קדם, ותחזרו לקרוא אח”כ.

יש פתיחה קצרה שמראה איך אינדי עוזר לחבורת חיילים רוסיים בפיקודה של קולונט-לוטננט-דוקטור-אירינה, למצוא בעזרת קצת מאגיה ואבק שריפה קסום* כמה שטויות שהם היו צריכים בשביל לשלוט במוחות של האמריקאים הטיפשים התמימים.
וכאן התחלנו עם החלקים הטובים, מגיע הילד מהרובוטריקים, על האופנוע הרובוטי שלו, מספר סיפור מוזר וקפצנו בזמן ובחלל והגענו לפרו – אלא האו את המטוס שהם טסו עליו, אני בטוחה שזה היה האופנוע. כמה חבל שאחרי זה הם פשוט השאירו אותו בחור נידח בג’ונגל.

כאן יש את הסיפור הרגיל של שדידת קברים, מכות עם רוסים (הפעם אלו הרוסים ולא הנאצים), וילידים שרוצים לשמור על כל הזהב לעצמם. וכמובן, גולגולת הבדולח.
הגולגולת הזו היא חפץ בעייתי, כי קיימות כמה גולגלות קריסטל כאלה במוזיאונים ברחבי העולם (ארה”ב, פריס ובריטניה), ונטען שהן חפץ אינדיאני (של ה-native americans) מהתקופה לפני שקולומבוס בא והרס את החגיגה. הבעיה איתן היא שאף אחד לא מאמין שהם באמת מקוריות. אבל אל תרשו לכאלה עיניינים מינוריים לעצור את אינדי.

הגולגולת שהם מצאו היתה הגירסא הפחות טובה של הזיוף שיש במוזיאונים, עליה האומן התאמן – כי מבנה הקרקפת יצא קצת לא אנושי – מאוד הזכיר לי את הסרט coneheads, ואחרי שראיתי את ציורי המערות אז היתי בטוחה שחללית קונהדית הגיעה לשם.
מה רבה היתה אכזבתי כשראיתי שצדקתי.

זה לא שלא היו רמזים בהתחלה, היו איזכורים של רוזוול ואיזור-51. היתה גוויה חנוטה שהרוסים גנבו – רק שגוויות לא עושות עלי רושם, גוויות מהלכות זה ג’אנר הסרטים הכי אהוב עלי.
אבל אינדיאנה ג’ונס עבר מסרט מיסטיקה טיפשי לסרט חייזרים טיפשי עוד יותר!
ובזה נגמר הסרט, מה כבר יכולים לחדש לי בסרטי חייזרים? ראיתי את סטארגייט, זהו, יש לי את כל הידע הדרוש בנושא.
הם הרכיבו את הגולגות במקום, וזה היה האסימון, ET phone home, והחללית עזבה את כדור הארץ.
שלא תחשבו שלא ידעתי לאן אני נכנסת, הרי ארון הקודש כיכב בפרקים הקודמים, היתי מוכנה כמעט להכל – אבל החייזרים שברו אותי.

אבל לא הכל היה רע, היתה גם חוויה לימודית במהלך הסרט – לחיילים הרוסיים לא היה תרגום. מזל שהם השתמשו רק ב-2 מילים “מהר” ו-“קדימה”, הבעיה היא שהם השתמשו גם בכל 20 ההטיות שיש לכל מילה. אני בטוחה שעד סוף הסרט כל הצופים ידעו את כל ההטיות גם.

ועם כל זה, אני עדין תוהה, איך אינדיאנה ג’ונס, עם כל מה שיש שם, מצליח כ”כ בעוד שסרטי הזומבים שלי לא מספיק טובים בשביל להיות בידור פופולרי (וזול) לכל המשפחה.

*למקרה שמישהו ירצה להתווכח איתי בעיניין אבק השריפה הקסום: אבק שריפה רגיל היה בוחר את הדרך האוקלידית הכי קצרה, אבל אבק שריפה קסום בוחר את דרך מנהטן הכי קצרה.
**לדעתי, הקטע הכי טוב בסדר, ושחקני החיזוק הכי טובים היו הנמלים!


2 תגובות ל “אינדיאנה ג’ונס והפרק הנוכחי”

  1. האם זה נכון שכשאומרים “דרך מנהטן הכי קצרה”*, תמיד מתעלמים מBroadway?

    *לא קראתי את כל הפוסט, אבל קראתי את הכוכבית בסוף.

  2. אבל זה בגלל שברודווי יוצר יקום משלו
    כך שזה לא באמת במנהטן, ולכן הכל בסדר

תגובתך
« »