רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
12  01 2020

דרזדן פיילס: Storm Front

בגלל שאין לי הרבה זמן לקרוא, ואני צריכה לבחור בין לקרוא ספרי המבורגר ללקרוא בהברות ספרים אמיתיים, בחרתי בסוג הראשון – לפחות אוכל להגיד שגמרתי ספר.

אז מה הם ספרי המבורגר? (העתקתי מרדיט) ספרים מהנים סה”כ, וממלאים את צורך הקריאה, אבל זה ברור שלא קוראים כאן ספרות מופת. הלא זוהי ספרות זולה.

דרזדן פיילס זו סדרת ספרים שיצאה אחרה”פ [1], ומספרת על הארי דרזדן, בלש ומכשף בשיקגו, ואפשר למצוא אותו בספר הטלפון! התוכנית היא לעזור למשטרה (כיועץ לעיניינו מוזרויות, בתשלום) ולעבוד באופן פרטי על חפצים נעלמים ושאר שטויות. בפועל יש ערפדים רצחניים, שדים חזקים ורצחניים ומכשפים שחורים ורצחניים, וגם מכשפים טובים (ולא חכמים מידי) ורצחניים. יש הרבה כוונות לרצח – בגלל זה קראתי.

הספרים לא טובים. אלה ספרי המבורגר זול, של תחנת דלק, שקונים כשאין משהו אחר. היתרון כמובן הוא פשוט: זה יותר טוב מויינט, וזה עוזר להגדיל את מספר הספרים שגמרתי לקרוא (אפשר לגמור ספר ביום).

יש 2 בעיות עיקריות: כתיבה ועלילה.
הספר כתוב בימינו, ומתייחס לימינו (כולל טלפונים סלולריים) אבל עדין מדבר על ספר טלפונים וטלפון ציבורי עם מטבעות. לקרוא משהו שמנסה להלביש את שנות ה-80 על זמננו נשמע לא הגיוני רוב הזמן.
הוא ממשיך עם תקופת דיק טרייסי גם באופן שהעולם מתואר – חצי מהטקסט הוא תיאור השיער והשפתיים של כל בחורות המשנה (וכולן מאוד יפות). החצי השני של הטקסט הוא תיאור בגוף ראשון כמה רע ופתטי הגיבור, אבל הוא יודע שהוא בעצם כוכב עליון ויותר חכם ומאומן מהאחרים. נו באמת, תנוח.

הבעיה היותר מבאסת היא שעם כל כוונות הרצח נגד דרזדן אין שום מתח: לא בהתחלה כשהעלילה נפרשת, ולא באמצע, כשהעלילה אמורה להסתעף ויש יותר יצורים עם כוונות זדון, ולא בסוף, בקרב הסופי. כי בכל שלב ובכל מצב, הוא יכול להפליץ (ממש כך) כישוף יש מאין שיתאים למצב ויציל אותו.

היו כמה ט’רדים ב-comicvine לגבי מי מנצח בקרוב בין ויצ’ר לדרזדן (היו כמה סייגים וסיבובים), אבל זה קל: ברור שדרזדן, כי כשהוא מפחד מספיק או עומד למות זה נותן לו את האנגריה הנדרשת להיות כל-יכול ואל-מנוצח.

עברתי מטלויזיה בינינות לספרות בינונית. כמה עוד אפשר להדרדר?
העיקר שכבר בתחילת השנה גמרתי יותר מספר אחד! הידד!

ציון: מטה שבור

[1] אחרי הארי פוטר


תגובתך
« »