רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
19  05 2022

מונח הדפסה אחד ביום: משטח ההדפסה

משטח ההדפסה הוא אחד הדברים הכי חשובים שיש בלעז נקרא printing bed.
משטח ההדפסה זה המשטח עליו המדפסת מדפיסה את המודל ואחרי זה צריך להרים ממנו את המודל המוגמר.

מכל החלקים של המדפסת, משטח הדפסה אחראי ל-85% מהתקלות, בעיות, הצלחות, כישלונות ועבודה. וזה לגמרי בניהול המשתמש.
אז מה כ”כ קשה בניהול משטח ההדפסה? משטח ההדפסה צריך להיות ישר – לא ישר מפולס לרצפה, אלא ישר יחסית לראש ההדפסה. אם הוא נטוי או קעור, אז הראש יהיה במרחק לא אחיד מהמשטח וההדפסה תתקלקל. משטח ההדפסה גם צריך להיות דביק מספיק בשביל שהמודל ידבק אליו אבל אולי לא יותר מידי בשביל שאפשר יהיה להוציא בלי לשבור את המודל או המשטח.
משטח ההדפסה ברוב המדפסות מגיע עם חימום, ז”א כל המשטח עליו המודל מודפס (יכול להיות) מחומם במהלך ההדפסה. יש חומרים שזה עוזר להם להדבק למשטח ומעלה את סיכויי ההצלחה של הדפסה טובה. ויש חומרים שטמפרטורת המשטח פחות משפיעה עליה.

בעבר הרחוק, כמעט כל חומר ישר היה טוב כמשטח הדפסה. במדפסת הישנה שלי משטח ההפדסה היה דיקט עם דבק נייר עליו. אח”כ זכוכית נהייתה ועדין פופולרית, כי זכוכית כמעט תמיד ישרה, לא מתעקמת, עמידה בחום, קלה לניקוי, וכו’. הבעיה עם זכוכית היא שלפעמים קשה להוציא את ההדפסות. ואנשים גם מצליחים לשבור את הזכוכית – או כשמוציאים הדפסות שנדבקו טוב מידי, או כשראש ההדפסה חופר במשטח ההדפסה.
עכשיו יש משטחים גמישים כמו PEI או Buildtak ששמים על הזכוכית/משטח ההדפסה מאלומיניום שעליו הזכוכית יושבת. ובסוף ההדפסה מרימים אותו ומקפלים קצת וההדפסה מתנתקת. גם זכוכית שמיועדת למשטח הדפסה היא כבר לא סתם זכוכית חלקה, אלא עם ציפוי מחוספס קצת לפחות על אחד הצדדים.

למה משטח הדפסה זה כ”כ קשה וכ”כ חשוב? הוא צריך לעמוד בכל הדרישות הבאות:

  • להיות ישר כדי שההדפסה תתחיל
  • להיות עמיד בחום ומוליך חום באופן אחיד בשביל שמשטח מחומם תהיה אפשרות סבירה
  • להיות דביק מספיק בשביל שההדפסה תידבק ותעמוד כל זמן ההדפסה
  • להיות לא דביק מידי כך שאפשר יהיה להוציא את המודל בסוף ההדפסה
  • לא להיות מאסיבי מידי, כי ברוב המדפסות המדטח הוא או ציר y או ציר z
  • להיות קל לכיול – קפיצים (או כיול אוטומטי, על זה אח”כ)
  • להיות קל להחלפה

משטח ההדפסה מחובר למדפסת עם 4 ברגים על קפיצים (4 זה לא באמת מספר טוב, אבל זה מה יש ב-99% מהמדפסות). הקפיצים מאוד חשובים ל-2 דברים: 1. בשביל לכייל את יישור המשטח 2. בשביל שלמשטח תהיה גמישות כלשהי אם במקרה הראש מנסה לרדמת מתחת לגובה המשטח. כשמשטח ההדפסה הוא מזכוכית, הראש יכול לנפץ את הזכוכית. כשמשטח ההדפסה הוא ממתכת, הראש והמשטח יכולים להתעקם.

משטח ההדפסה מפורק מהמדפסת. דיקט עם סרט דבק כחול עליו. שיא הטכנולוגיה של 2012

התגובות סגורות.

« »