רובוטים.אורג

רובוטים אינפורמצ בע"מ
01 2021

Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works

כתבתי קצת על Fate בסדרת הפרקים הראשונים שראיתי וגם שהתחלתי לראות את זה בגלל ה-fomo שנטפליקס יצר לי.
ועכשיו כשגמרתי את הסדרה, ואני לקוח מרוצה, הגיע הזמן לביקורת. כי אם זה רק הולך ומשתפר (לפחות חלק מהסדרות וסרטי ההמשך) זה הולך להיות כיף.

מה היא סדרת Fate


Fate זה פרנצ’ייז ענקי שמבוסס על ספרי משחק (visual novels), המון סדרות וקומיקסים. אבל בגלל שאני לא טהרנית, אני לא אשלח אף אחד לקרוא את כל הקומיקסים והמשחקים בשביל להמשיך לקרוא פה — כי בהתחלה, למי איכפת, צריך לראות קצת בשביל להחליט האם אוהבים או לא, ומי שיאהב את זה אחרי הסדרה הראשונה שיראה, כבר ימצא את שאר התוכן שאפשר לצרוך.
אבל תמיד מצחיק לראות אנשים ביוטיוב מתווכחים ומסבירים מה הסדר הנכון של הצפיה והקריאה.

כל 10 שנים יש מלחמה גדולה על הגביע הקדוש. מי שמשתתף במלחמה הם מכשפים, שהופכים למאסטרים כשהם מזמנים לעצמם familiars בדמות לוחמים גדולים מזמנים אחרים.
החלק השני הוא ה-Fate — בספרי משחק (Light novels), לשחקן יש אפשרות לבחור מה יקרה במקומות שונים בעלילה, ולפי זה הסיפור ממשיך, לרוב הבחירות משפיעות על מי יהיו הדמויות הראשיות. כך שלכל סיפור יכולים להיות כמה מסלולים; מסלול לפי הגורל שנבחר. בסדרת האנימה, מממשים את זה ע”י העונות והסדרות השונות. ז”א ש-Unlimited Blade Works הוא אחר מבין 3 מסלולים אפשריים של העלילה.

ב-Fate/Stay Night [Unlimited Blade Works] הגיבורים הראשיים הם טוסקה רין, ואמיה שירו, המאסטרים, והמיניונים שלהם; הקשת (ארצ’ר, ככה ממש קוראים לו בסדרה) והסייפת (סייבר). יש עוד כמה מאסטרים ומיניונים. זה שכל המאסטרים הם אנשים אמיתיים (ולא דמויות מההיסטוריה, כמו המיניונים) לא אומר שהם כולם טובים. וזה עיקר הסיפור, המלחמה בין המאסטרים על הגביע הקדוש.


בתמונה: רין ושירו, תלמידי ביה”ס (כי אנימה) הגיבורים הראשיים וסייבר וארצ’ר המיניונים שלהם. אני אוהבת 3 מתוך 4 הדמויות בתמונה.

כבר כתבתי קצת על Fate/SN Unlimited Blade Works, אחרי שראיתי את הפרק הראשון. הרעיון חמוד — מכשפים מזמנים גיבורים היסטוריים כ-minions בשביל שילחמו בשבילם במלחמה על הגביע הקדוש. בסדרה, למיניונים קוראים משרתים, אבל הם לא ממש משרתים, יש להם רצון חופשי והם יכולים לגמרי להתעלם מהמאסטרים. בשביל לנהל קצת את מערכת הכוחות הזו, המאסטרים מקבלים 3 סימוני פקודה, והם יכולים להכריח את המיניון לעשות משהו ע”י שימוש בסימון הפקודה. כשכל סימוני הפקודה משומשים, המשרת משוחרר (או כשהמאסטר או המשרת מתים). אחרי שגמרתי את העונה הראשונה דעתי לא השתנתה הרבה, זה התחיל חמוד ונגמר חמוד, אבל לא יותר מזה. ואז התחלתי את העונה השניה והסיפור והקרבות והכל נהיה כ”כ הרבה יותר טוב. אז בידיעה זו, אני חייבת לציין שלראות ולהפסיק אחרי עונה אחת UBW זה כמו לראות את כל הבילדאפ ולהפסיק לפני האירוע המרכזי.

בעונה הראשונה יש 12 פרקים (חלקם כפולים) ובשניה יש 13. בעונה הראשונה מתחילה המלחמה הקדושה, ומכירים את הדמויות הראשיות ואת ה-familiars שלהם. יש קצת סיפורי רקע על כל הדמויות, וגם מתחילים הקרבות. בהתחלה, המאסטרים לא יודעים מי הם המשתתפים האחרים, וגם לא יודעים מי ה-familiar של כל מאסטר, אז זה די נחמד כשכל אחד בביה”ס יכול להיות קשור (וגם בודקים את זה בשלב מסויים בצורה מצחיקה). הפרק האחרון של העונה הראשונה מאוד מאכזב – לא קורה כלום, מין פילר להפוגה בין עונות או משהו. ואז מגיעה עונה שניה, שהיא 100% רצינות.

כאן מתחילה המלחמה האמיתית, עובדים מקרב לקרב, בשלב הזה כבר מכירים את כל המאסטרים והמיניונים האחרים (לא מיד), ורואים מה יכול לקרות בהפסד. יש כמה תפניות בעלילה שלחלקן ציפיתי ולחלקן לא. אני לא אוהבת את סייבר, היא משעממת לא שימושית, אבל את שאר הדמויות הראשיות אני מאוד אוהבת אחרי העונה הזו, ובלי לדעת את העתיד, חושבת שכשאראה את המסלולים הבאים, עדין אוהב את הדמויות האלה כי הם הראשונים שהכרתי והם ממש טובים. גם הדמויות המשניות שהוצגו מעט בעונה הראשונה חוזרות בעונה שניה עם הרבה יותר אישיות (וקרבות טובות).
בעונה בשניה יש פרק נוסף (13 פרקים לעומת ה-12 הרגיל לעונה) בשביל פרק אפילוג משעמם כזה, אבל הוא מציג קצת מהדמויות שמשתתפות בסדרות האחרות אז אני מניחה שזה סביר, כי סגרו את העלילה בסדר ב-12 פרקים, לא היה תוכן ממש חשוב בפרק האחרון הזה חוץ מהטיזר לסדרות הבאות.

יש לי חבר שמאוד אוהב את כל הסדרה של Fate, והיה כיף לדבר על הדמויות ועל מי יותר חזק, וכמה שנינו לא אוהבים את סייבר. לאחרונה הוא ראה את הסרטים החדשים של Fate/Stay Night [Heaven’s Feel], כולל החדש שיצא בקיץ ואומר שמאוד מומלץ לצפיה, ויותר טוב מהסדרה. אני יודעת ששירו הוא עדין דמות ראשית בכולם, אני מקווה שרין גם, כי סקורה נראתה מאוד משעממת.

ברוב הסדרות שאני רואה אין בנות בתפקידים הראשיים, או בכלל בתפקידים המעניינים של הגיבורים (לא רק דמות ראשית, אלא ממש ה-hero). אז ב-Fate/Stay Night [Unlimited Blade Works] רין טוסקה היא גם דמות ראשית וגם גיבורה וגם אחת הדמויות החזקות בסדרה, וגם לא משעממת. אם אי פעם אדרג בנות טובות בסדרות – היא בטוח תהיה שם.


תגובתך
« »